رالی تاریخچه مسابقات اتومبیلرانی در ایران برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در ایران به اوایل دهه ۳۰ هجری شمسی برمی‌گردد. در آن سالها خارجیان مقیم در کشور با همکاری تنی چند از علاقمندان ایرانی، این رشته ورزشی را پایه‌ریزی نمودند. در ابتدا به‌علت فقدان پیست مخصوص، مسابقات در کوی کن ، فرودگاه قلعه‌مرغی، پارکینگ نمایشگاه بین‌المللی و […]

رالی

تاریخچه
مسابقات اتومبیلرانی در ایران

برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در ایران به اوایل دهه ۳۰ هجری شمسی برمی‌گردد. در آن سالها خارجیان مقیم در کشور با همکاری تنی چند از رالیعلاقمندان ایرانی، این رشته ورزشی را پایه‌ریزی نمودند. در ابتدا به‌علت فقدان پیست مخصوص، مسابقات در کوی کن ، فرودگاه قلعه‌مرغی، پارکینگ نمایشگاه بین‌المللی و همچنین اطراف استادیوم آزادی برگزار گردید. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و پس از ۱۰ سال وقفه در امر برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در کشور فدراسیون اتومبیلرانی در سال ۱۳۶۹ به همت تنی چند از قهرمانان اسبق کشور در این رشته در کنار فدراسیون موتورسواری تشکیل گردید و از آن سال به بعد به نام فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به فعالیت پرداخت. در سال ۱۳۷۳ نیز بعد از تلاشهای مستمر مسئولان فدراسیون پیست اتومبیلرانی مخصوص در استادیوم ورزشی آزادی احداث گردید و از سال ۱۳۷۴ نیز این فدراسیون بطور رسمی به عضویت فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA) درآمد.

در حال حاضر مسابقات اتومبیلرانی بصورت قهرمانی کشور و در چهار فصل در رشته‌های سرعت (ریس)، رالی، مارپیچ (اسلالوم)، تپه‌نوردی (هیل کلایم) و امدادی برگزار می‌گردد.با توجه به اینکه رسانه‌های گروهی بخصوص صدا و سیما از فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی حمایت جامعه‌ائی ننموده‌اند اما این فدراسیون از بدو تأسیس اقدام به اجرای برنامه‌های آموزشی و آشنایی عموم به این دو رشته ورزشی نموده است. اجرای کلاسهای آموزشی، فنی و علمی، تشکیل کمیته تحقیقات فنی و مهندسی جهت تست خودرو و قطعات ساخت داخل انتشار مداوم بولتنهای آموزشی در زمینه ورزش اتومبیلرانی و آشنایی خوانندگان آن با جدیدترین دستاوردهای صنعت خودرو تهیه مقدمات انتشار اولین مجله فنی، علمی، تخصصی و آموزشی موتورسواری و اتومبیلرانی در ایران، تألیف اولین دائرهالمعارف جامع اتومبیل (مشتمل بر ۳ جلد و ۳۰۰۰ صفحه) توسط یکی از اعضاء فدراسیون از جمله این اقدامات می‌باشد.

 

تأسیس کمیته کلاسیک
با توجه به علاقمندان و دارندگان اتومبیلها و موتورسیکلتهای کلاسیک در کشور و اهمیت‌دادن به باز‌سازی آنها، و از آنجائیکه کمیته بین‌المللی کلاسیک زیرمجموعه فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) می‌باشد و کشور ما نیز می‌تواند فعالیت چشمگیری در این زمینه زیر نظر فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی انجام دهد کمیته کلاسیک درسال گذشته تأسیس گردید.
برگزاری نمایشگاههای مختلف اتومبیل و موتورسیکلتهای قدیمی و کلاسیک، دعوت از افراد خبره و با تجربه در امر بازسازی اتومبیلها و موتورسیکلتها به کمیته، برگزاری جلسات هفتگی در فدراسیون به منظور آشنایی با علاقمندان و دارندگان این وسایل نقلیه از جمله فعالیتهای این کمیته می‌باشد.

اهمیت برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در جهان
امروزه مسابقات اتومبیلرانی جایگاه خاص و ویژه‌ای در بین مردم و سایر رشته‌های ورزشی پیدا کرده است. پیگیری بیش از یک میلیارد نفر از هر مسابقه (فرمول یک) این رشته پر تحرک را به یکی از پرتماشاچی‌ترین و پربیننده‌ترین ورزشها تبدیل کرده است و یا در جایی که یک راننده مسابقه اتومبیلرانی روزانه بین (۷) تا (۸) ساعت به فعالیتهای بدنسازی و نرمشهای مخصوص برای انجام یک مسابقه دو ساعته در ماه می‌پردازد، این نکته را روشن می‌سازد که اتومبیلرانی واقعاً یک ورزش تمام عیار است و به نظر بسیاری از قهرمانان این رشته انجام آن از سایر رشته‌های ورزشی نیز مشکل‌تر است چون هم احتیاج به بدن ورزیده و هم نیاز به فکر و سرعت عمل بالا دارد. از طرف دیگر مسابقات اتومبیلرانی پیشگام تحولات و تغییرات جدید صنعت خودروسازی در جهان می‌باشد در حقیقت این مسابقات مانند بخشی از یک واحد تحقیقاتی است که کارخانه‌ها و شرکتهای مختلف از قبیل ارائه مدل جدیدی از محصول خود به بازار آنرا در پیستهای مختلف مسابقات اتومبیلرانی به امتحان می‌گذارند و بعد از آزمایشات گوناگون بر روی آنها جواز ورود به خط تولید را دریافت می‌دارند، گیربکس تیپ ترونیک، سیستمهای تعلیق جدا از هم، موتورهای چهارسوپاپه، توربو شارژر و … که امروزه کم و بیش بر روی اتومبیلها نصب می‌شوند، سالها پیش در میادین مسابقات اتومبیلرانی مورد تست قرار گرفته‌اند. در کشور ما به‌علت عدم آشنایی و نپرداختن بطور صحیح به این رشته ورزشی در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و سایر رسانه‌ها فقط به سوانح اتومبیلرانی و برخورد اتومبیلها در مسابقات اکتفا شده است و این فکر در ذهن اکثر مردم بوجود آمده که اتومبیلرانی یک عمل جسورانه و یاد‌آور تصادف و جراحت و مرگ و همچنین آرتیست‌بازی و ویراژهای خیابانی است. اگر این طرز تفکر درست بود در اروپا که مهد این مسابقات می‌باشد، هر روز باید شاهد تصادفات مرگ‌آوری می‌بودیم. بد نیست بدانید که تنها در انگلستان ۵۳ کلوپ و مدرسه اتومبیلرانی فعالیت دارد که خانواده‌ها فرزندان خویش را جهت آموزش به این مدارس می‌فرستند و آنها در آنجا علاوه بر تحصیل به یادگیری فنون و آموزشهای رانندگی می‌پردازند و هنرجویان کم‌کم مدارج متعددی را در این نوع مدارس طی می‌کنند و آماده مسابقات حرفه‌ای می‌شوند.
به هرحال امید است با نگرش درست مردم و مسئولین رسانه‌های گروهی در کشور، به این رشته پر طرفدار ورزشی که بین جوانان بسیار طرفدار دارد بیشتر بها داده شود و صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی کشور نیز که بدنبال ارائه مدلهای جدیدی از محصولات خود هستند از مسابقات اتومبیلرانی نهایت استفاه را ببرند.