یادداشت     جوان، نیازمند یک نگاه ژرف و عمیق است، جوان پای از دنیای جوانی و پرآشوب برداشته و قدم به دنیای پر از تغییر و تحول و آشوب گذاشته است، تغییرات جسمی و غریزی خود را با چشم تعجب می‌نگرد و احساس پرتوقعی و طغیان آرزوها و خواسته‌هایش را با نگرانی و شاید […]

یادداشت

 

 

جوان، نیازمند یک نگاه ژرف و عمیق است، جوان پای از دنیای جوانی و پرآشوب برداشته و قدم به دنیای پر از تغییر و تحول و آشوب گذاشته است، تغییرات جسمی و غریزی خود را با چشم تعجب می‌نگرد و احساس پرتوقعی و طغیان آرزوها و خواسته‌هایش را با نگرانی و شاید سرخودگی بیان می‌کند.

 

جوان سرمایه آینده یک ملت است، یک ملت، باغستانی با درختان کوچک دارد که توانایی بارور شدن را دارند، جوانان مثال این درختان کوچک هستند که اگر در دوران بالندگی کود محبت و توجه را به تن دیده باشند، هم در دوران بالندگی و هم در دوران باروری، شور و نشاط‌شان را برای رفاه و آسایش همچنین امور فرهنگی و اقتصادی  کشورشان به کار می‌گیرند.

 

سازندگی کشور با دستان جوانان

 

یک کشور سازندگی‌اش به دست جوانانش است، کشوری که از استعداد و نیروی جوانان بهره‌برداری صحیح می‌کند و او را در برنامه‌ریزی‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی لحاظ می‌کند، کشوری سازنده و آینده‌نگر است و می‌تواند بر اوج قله‌های عزت و افتخار در جهان قرار گیرد که این مهم امروز در کشور ایران اسلامی در پرتو نظام مقدس جمهوری اسلامی رقم خورده است.

 

نسل جوان خاری به چشم دشمنان

 

نسل جوان به عنوان یک شکار چرب به چشم دشمنان اسلام و انقلاب است، دشمنان انقلاب امروز چنین یافته‌اند که غارت منابع مادی و معنوی کشورهای اسلامی تنها از پنجره تحریف فرهنگ و اعتقادات ملی و مذهبی و غالب کردن فرهنگ و اندیشه غربی و همچنین تابش پرتوهای فساد و فحشا بین مردم و به ویژه جوانان میسر می‌شود..

 

این مطلب اهمیت خاص و نگاه ویژه به نیازهای فکری و معنوی جوانان و رفع نیازمندی‌های نسل جوان را به مسئولان کشور یادآور می‌شود.

 

نگاه جوان به آینده

 

دامنه نیازهای جوان گسترده است، وسعت نیازهایش که عامل تحرک و جنبش او برای کسب و رسیدن به رشد و سلامتی است را می‌توان از نامیده شدن جوان پرشر و شور و جوان ساکت و آرام استنباط کرد.زمانی جوان شناخته می‌شود که نیازها و توانایی‌هایش شناخته شود، جوان شیفته تمجید و مورد توجه قرار گرفتن است، عبارت تحسین برانگیز و ستایش در وصفش او را ذوق‌زده می‌کند.این خصلت دوران جوانی یک نقطه قوت است که با تعریف و تمجیدهای به‌جا از جوان می‌توان فکر و روح آن را به سمت بالندگی و رشد بهتر هدایت کرد.استقلال خواسته ذاتی هر جوان است که کسب آن را بیشتر برای اشتغال می‌داند، شغل توأم با آبرو و حرمت و شهرت را بیشتر می‌پسندد و گاهی فکر خود را برای اختراع و ساخت یک شئ به کارمی‌گیرد که به خواسته خود برسد.جوان آغاز مسیر خوشبختی خود را از دریچه دانشگاه می‌بیند و دانشگاه برای او با همراهی کلماتی چون رسیدن به آمال و آرمان‌ها در ذهنش تداعی می‌کند.جوان ورود به دانشگاه را به چشم یک هدف و مقصد می‌نگرد در حالی که دانشگاه یک وسیله برای رسیدن به هدف است، این نگاه اشتباه، او را دچار یک بی‌هویتی می‌کند.

 

جوان از دیدگاه اسلام

 

جایگاه جوان از قداست ویژه‌ای برخوردار است و دین اسلام همواره تاکید بر تکریم و بزرگداشت جوان داشته و جوان را به ملکوت نزدیک‌تر از دیگران می‌داند.

 

ایستگاه تامل و تفکر والدین

دوران جوانی را وصف مختصری کردیم و حال صاحب‌نظران و مسئولان و والدین باید به این نکته واقف شده باشند که تقاضای یک شخصیت پخته و سنگین و هزاران پیرهن پاره کرده از جوان، تقاضای به‌جا و ممکن و طبیعی‌ نیست

 

جوان نیازمند

 

جوانی کردن که البته مراقبت نامحسوس و ملایم از سوی والدین دارد، شور و هیجان و ریخت و پاش از آن جوان است، نگاه محافظه‌کارانه به رفتار جوان و گرفتن ذره‌بین حین معاشرت با وی نه تنها دردی را درمان نمی‌کند، گاهی دردی را نیز فزونی می دهد.

 

درمان آلزایمر کوتاه‌مدت والدین و داشتن یک فلش‌بک به دوران جوانی‌شان، آنها را آگاه می‌سازد که تخریب شخصیت جوان یعنی رها ساختن آن در گرداب اعتیاد و سرخوردگی و گناه است.

 

ایستگاه تأمل و تفکر مسئولان

 

اعتماد به جوان و باور توانایی‌هایش از طرف مسئولان و نیاوردن بهانه‌هایی از جمله بی‌تجربگی، نداشتن سابقه کار، پوشش رنگ و لعابی، یعنی قدم گذاشتن در مسیر ذخیره سرمایه‌های پرتوان انسانی برای داشتن کشوری سرآمد و سازنده است.

 

بیایید اندیشه‌ای بس اندک به وضعیت جوان در کشورمان داشته باشیم، مسئولان بیندیشند که چه اندازه راه و هدف برای بالندگی و شکوفا شدن و پنجره و روزنه برای رسیدن به روشنایی و چه اندازه انگیزه برای ماندن و سازندگی میسر ساختن تا جوان در تنگناهای سختی‌های روزگار رنگ عصیان نگیرد و سیلی بی‌حرمتی معتادی از سربیکاری را به خود نبیند.

 

مسئولان بیندیشند تاچه اندازه تلاش کرده‌اند که امید به تخریب نسل جوان را برای دشمنان اسلام و انقلاب ناامید کنند و نسل جوان را به عنوان یک نقطه قوت و غیرقابل ضربه و تخریب به چشم دشمنان بکشند.

 

تلاش برای تکامل راه جوان یعنی تلاش برای آینده سرزمینی که به آن افتخار می‌کنیم.

 

=====================

 

یادداشت از صدیقه ایزدی‌